معرفی سفیر یا نمایندگی

اخبار > برجام توافقی بین المللی است و همه طرفها باید به آن پایبند باشند


  چاپ        ارسال به دوست

دکتر لاریجانی در دیدار با رئیس مجلس سنای ایرلند:

برجام توافقی بین المللی است و همه طرفها باید به آن پایبند باشند

دكتر علي لاريجاني در ديدار با دنيس او دونوان رئيس مجلس سناي ايرلند گفت: چند كشور با همكاري هم و با مشكلات زياد توافق هسته اي را به سرانجام رساندند و ما به آن پايبند خواهيم بود اما با اقداماتي كه از سوي رئيس جمهور آمريكا صورت مي گيرد، در آينده ممكن است مشكلاتي بوجود بياورد كه ما هم خواهان آن نيستيم.


وي افزود: اتحاديه اروپا بايد مستقل باشد تا بتواند نقش خود را بخوبي ايفا نمايد و ما نقش اتحاديه اروپا را مثبت مي دانيم و  اين اتحاديه مي تواند در برقراري آرامش به كشور فلسطين و ميانمار كمك نمايد، زيرا فجايع انساني در آنجا رخ داده است.

رئيس قوه مقننه با اشاره به مخالفت ايران با تجزيه طلبي در كشورهاي منطقه خاطرنشان كرد: ما مخالف هر نوع تجزيه طلبي هستيم زيرا معتقديم كه به امنيت كشورها صدمه وارد مي شود  عراق تازه داشت از دست گروهك تروريستي داعش خلاص مي شد كه با مشكل جديد كردستان عراق مواجه شد.

دكتر لاريجاني در ادامه با اشاره به موقعيت و وسعت كشور ايران، تصريح كرد: ايران كشوري با منابع انرژي فراوان و جمعيت زياد است كه همين امر زمينه هاي همكاري و سرمايه گذاري براي ساير كشورها را فراهم مي نمايد.

وي همچنين آمادگي ايران در زمينه مبادلات بانكي و گسترش روابط تجاري در زمينه هاي مختلف با ايرلند را اعلام كرد.

دكتر لاريجاني در پايان بر لزوم گسترش روابط پارلماني تاكيد كرد و نقش گروه دوستي را در اين زمينه موثر دانست.

اتحاديه اروپا به توافق برجام پايبند خواهد ماند
دنيس او دونوان رئيس مجلس سناي ايرلند نيز در اين ديدار ضمن ابراز خرسندي از سفر به ايران، گفت: مسئولين و ملت ما خواهان گسترش روابط با ايران هستند و ما خيلي به فرهنگ و تاريخ شما علاقمند هستيم.

وي افزود: ما به عنوان يكي از اعضاي اتحاديه اروپا اين اطمينان را مي دهيم كه به توافق هسته اي پايبند هستيم و مذاكرات مجدد  در اين خصوص را به ضرر همه طرفين اين توافق مي دانيم  و متوجه اين همه ترديد آمريكا نسبت به توافق هسته اي نمي شويم.
وي تاكيد كرد: آنچه مسلم است، اينكه اتحاديه اروپا خود را مستقل مي داند و تلاش مي كند اين اتحاد را حفظ كند و تصميمات آمريكا روي اين اتحاديه تاثيرگذار نخواهد بود.

رئيس مجلس سناي ايرلند خاطرنشان كرد: ما مي دانيم كه ايران فداكاري و تلاش زيادي كرد تا اين توافق به سرانجام برسد و نتيجه آن براي همه كشورها مفيد بوده است و به همين دليل نخواهيم گذاشت كه  اين توافق به راحتي خدشه دار شود.

وي همچنين با اشاره به لزوم گسترش سطح روابط سياسي و تجاري با ايران، اظهار داشت: ايرلند ذخاير انرژي محدودي دارد و ما هم شديدا نگران آينده محيط زيست هستيم و اميدواريم  بتوانيم در اين زمينه با هم همكاري داشته باشيم.

دنيس او دونوان گفت: در خصوص صادرات تجهيزات دارويي و مبادلات فناوري‌ها سطح همكاري ها را افزايش خواهيم داد و در همين زمينه هيأتي اقتصادي ماه آينده به ايران سفر مي كند كه اين اقدام را نخستين گام مثبت در گسترش سطح روابط مي دانيم.

رئيس مجلس سناي ايرلند در ادامه ضمن تاكيد بر لزوم تسهيل روابط بانكي ميان دو كشور، اظهار داشت: پس از بازگشت حتما با مسئولان دولتي و نمايندگان سنا اين موضوع را بررسي و موانع را برطرف خواهيم كرد.

وي در پايان ضمن تشكر از ايران به دليل تلاش در برقراري آرامش در منطقه، تاكيد كرد:باتوجه به هرج و مرجي كه در بسياري از كشورها ايجاد شده، ايران خوشبختانه توانسته است ثبات و امنيت خود را حفظ نمايد و ايرلند تمايل دارد كه در جهت مبارزه با تروريسم با ايران همكاري داشته باشد.


١٣:٠١ - 1396/07/18    /    شماره : ٤٧٨٨٥٨    /    تعداد نمایش : ١١خروج
وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار و تعطیلات سفارت | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر