گالری تصاویر
اطلاعیه ها
دیدار آقای جواد کچوئیان سفیر جمهوری اسلامی ایران با آقای مایکل هیگینز رئیس جمهور ایرلند در مراسم ویژه سال جدید.
دیدار آقای جواد کچوئیان سفیر جمهوری اسلامی ایران با آقای مایکل هیگینز رئیس جمهور ایرلند در مراسم ویژه سال جدید.
دیدار آقای جواد کچوئیان سفیر جمهوری اسلامی ایران با آقای مایکل هیگینز رئیس جمهور ایرلند در مراسم ویژه سال جدید.
 ١٣:٢٩ - 1397/01/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
ملاقات سفیر جمهوری اسلامی ایران با رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران وایرلند
ملاقات با رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و ایرلند
ملاقات با رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و ایرلند درخصوص گسترش روابط دوجانبه
 ٢١:٣٥ - 1397/01/07 - نظرات : ٠متن کامل >>
ملاقات سفیر کشورمان با رئیس کمیسیون سیاست خارجی و تجارت پارلمان ایرلند
ملاقات رئیس سازمان بهزیستی کشورمان با آقای فینن مک گرات وزیر امور معلولین و بهزیستی ایرلند
پرچم سفارت جمهوری اسلامی ایران در ایرلند به نشانه همدردی با بازماندگان دریانوردان جانباخته در نفتکش سانچی نیمه افراشته شد.
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > مصاحبه سفیر جمهوری اسلامی ایران با خبرگزاری ایرنا


  چاپ        ارسال به دوست

مصاحبه سفیر جمهوری اسلامی ایران با خبرگزاری ایرنا

مصاحبه سفیر جمهوری اسلامی ایران با خبرگزاری ایرنا

سفیر ایران در دوبلین: سال 2017 سال شکوفایی روابط ایران و ایرلند خواهد بود

لندن - ایرنا - جواد کچوئیان سفیر جمهوری اسلامی ایران در دوبلین با اشاره به گسترش مناسبات اقتصادی و سیاسی ایران با ایرلند در سال جاری میلادی تصریح کرد سال 2017 میلادی سال شکوفایی روابط و مناسبات دو کشور خواهد بود.

 جواد کچوئیان در گفت‌وگو با ایرنا، در پاسخ به سؤالی در مورد میزان سطح مبادلات تجاری ایران و ایرلند و تدابیر اندیشیده شده برای افزایش سطح مبادلات گفت: به دنبال اجرایی شدن برجام و رفع تحریم‌های سازمان ملل، فضا برای افزایش تعاملات اقتصادی و تجاری شرکت‌های اروپایی با ایران فراهم‌ شده است. در این راستا و به‌ منظور گسترش مناسبات اقتصادی و تجاری بین دو کشور تاکنون چندین هیات تجاری برجسته ایرلندی به کشورمان سفر کرده و قراردادهایی را به امضاء رسانده‌اند. 

وی افزود: سرمایه‌گذاری در ساخت نیروگاه خورشیدی و همکاری در ایجاد خط تولید فرآورده‌های جدید لبنی از جمله دستاوردهای سفر هیات های ایرلندی به کشورمان است و همچنین در جریان سفر هیئتی از وزارت کار و انجمن کاریابی های بین‌المللی ایران در مهرماه گذشته به دوبلین، زمینه اعزام نیروی کار ماهر به ایرلند را فراهم شد.
کچوئیان گفت: در یک ارزیابی کلی روابط تجاری ایران و ایرلند در طی سال جاری میلادی از روند مناسبی برخوردار بوده است؛ به‌طوری‌که میزان صادرات ایران به ایرلند در 9 ماهه نخست سال 2016 میلادی؛ 62 درصد بیشتر از مجموع صادرات ما به این کشور در سال 2015 بوده است. در حال حاضر میزان روابط تجاری سالانه دو کشور بالغ‌بر 80 میلیون یورو است و ظرفیت و آمادگی لازم برای افزایش قابل‌توجه مناسبات و رسیدن به یک میلیارد یورو در سال وجود دارد. 
وی تاکید کرد: گسترش روابط اقتصادی ایران و ایرلند محدود به تجارت کالا بین دو کشور نبوده و تنوع‌بخشی در همکاری‌های اقتصادی بین دو کشور و استفاده از سایر ظرفیت‌ها از جمله صادرات خدمات و اعزام نیروی کار، واردات خدمات مالی از ایرلند و بهره‌برداری از فنّاوری‌های این کشور در بخش نرم‌افزارهای مالی، خدمات لیزینگ هواپیما، خدمات آموزشی تخصصی و گسترش جذب مشارکت‌ها و سرمایه‌گذاری‌های این کشور در انرژی‌های تجدید پذیر و صنایع کشاورزی در دستور کار روابط دو کشور هست.
سفیر ایران در پاسخ به این سؤال که با توجه به تماس‌های سیاسی در سال گذشته میلادی آیا برنامه‌ای برای دیدار مقامات ایران و ایرلند در سال جدید میلادی پیش‌بینی‌شده است یا خیر؟، گفت: درگذشته سفر متقابل روسای مجالس دو کشور که تبادل‌نظر رسمی در بالاترین سطوح ممکن را فراهم کرد و مشورت‌های سیاسی دوجانبه در سطح معاونین وزیر امور خارجه و نیز دیدار رئیس و اعضای گروه دوستی پارلمانی ایرلند را داشتیم. این دیدارها نشانگر اراده لازم برای توسعه مناسبات محسوب می‌شود و امیدواریم همان‌گونه که مقامات ایرلندی تصریح نموده‌اند شاهد بازگشایی سفارت ایرلند در تهران و گسترش همکاری‌ها باشیم.
وی افزود: سفرهای متقابل مقامات دو کشور برای سال 2017 میلادی در دستور کار روابط قرار گرفته است که این سفارت در حال انجام مقدمات امر هست. 
کچوئیان همچنین اضافه کرد: سال 2016 به لحاظ تحولات داخلی و اتفاقات منطقه‌ای و بین‌المللی، سال سختی برای دولت و مردم ایرلند بود. متعاقب انتخابات سرتاسری ایرلند امکان تشکیل دولت اکثریت فراهم نگردید و تشکیل دولت اقلیت نیز با سختی و دیرهنگام انجام شد و سبب تعلیق امور سیاسی در این کشور گردید. 
مردم انگلیس نیز برخلاف خواست و برنامه‌های دولت و مقامات ایرلند، خواستار خروج از اتحادیه اروپایی شدند. خروج انگلیس از اتحادیه اروپایی به لحاظ وابستگی‌ها و تنیدگی‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی میان ایرلند و انگلیس، تبعات منفی زیادی برای ایرلند داشته است.
همچنین دولت و مقامات ایرلند که در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به‌طور صریح از هیلاری کلینتون حمایت و در مقابل به‌شدت از رقیب وی انتقاد می‌نمودند؛ با انتخاب آقای ترامپ از سوی مردم آمریکا روبرو شدند. قطعاً انتخاب دونالد ترامپ و سیاست‌های وی برای ایرلند تبعات سیاسی و اقتصادی در پی خواهد داشت.
سفیر ایران افزود: با توجه به تحولات فوق و پیشینه روابط دو کشور، توسعه مناسبات با ایرلند در بخش‌های مختلف، در دستور کار نمایندگی قرار دارد. مقامات پارلمانی و دولتی ایرلند از موقعیت و جایگاه کنونی کشورمان در نظام بین‌الملل و ظرفیت‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، علمی و فناوری کشورمان آگاه هستند.
وی اضافه کرد: ما به دنبال فراهم ساختن بسترهای لازم و ارتقای همه‌جانبه مناسبات فی‌مابین تهران و دوبلین هستیم. ایران و ایرلند می‌توانند همکاری‌های اساسی و گسترده‌ای در بخش‌های انرژی، نفت و فراورده‌های نفتی، صنایع غذایی و دارویی، تجهیزات پزشکی و فناوری اطلاعات داشته باشند. 
کچوئیان گفت: در حال حاضر مناسبات علمی و فرهنگی بین دو کشور از روند مناسبی برخوردار است. حدود 300 دانشجوی ایرانی در مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های ایرلند مشغول به تحصیل هستند. این میزان می‌تواند با ارائه تسهیلات بیشتر به دانشجویان ایرانی توسط دانشگاه‌های ایرلندی افزایش یابد. دانشجویان ایرانی می‌توانند ضمن تحقیق و بررسی‌های لازم، نسبت به کسب بورسیه‌های دانشگاهی و مراکز تحقیقاتی ایرلند، اقدام نمایند. 
وی همچنین در پاسخ به سؤالی در مورد ارزیابی‌اش از عدم امضاء قانون آیسا توسط اوباما که یک عقب‌نشینی براثر فشارهای دیپلماتیک ایران و برخی اقدامات عملی بود، و تاثیر تمدید این قانون بر مناسبات کشورهای اروپایی از جمله ایرلند با ایران، گفت: همان‌گونه که مقامات عالی ایران تصریح کرده‌اند، تمدید تحریم‌های ایران نقض صریح برجام است. ما به این فرصت‌ها و تهدیدات توجه داریم و مهم آن است که جمهوری اسلامی ایران برای هر وضعیتی آمادگی کامل دارد. مسئولان ما در خصوص برجام اجماع داشته و متناسب با منویات مقام معظم رهبری و برنامه‌های سیاست خارجی اقدامات لازم را انجام خواهند داد. 
سفیر ایران اضافه کرد: مقامات ایرلند نیز متناسب با مواضع مقامات اتحادیه اروپایی در خصوص توافق هسته‌ای برجام عمل کرده‌اند. وزیر امور خارجه ایرلند طی بیانیه‌ای از توافق هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران با کشورهای گروه 5+1 استقبال کرده و ریاست مجلس ایرلند نیز طی مکاتبه‌ای با ریاست محترم مجلس شورای اسلامی ضمن استقبال از توافق هسته مراتب تبریک ایرلند را اعلام داشته است. امیدواریم که متناسب با فضای مثبت حاکم در مناسبات ایران و اتحادیه اروپایی، در سال آینده میلادی شاهد تسریع و تحرک بیشتر در مناسبات ایران و ایرلند باشیم. 
اروپام**4**1552/انتشاردهنده: قاسم شریعتی


١٨:٢٧ - 1395/10/09    /    شماره : ٤٣١٨١٨    /    تعداد نمایش : ٢٥٨خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران