گالری تصاویر
اطلاعیه ها
نمایندگان ایران وایرلندبرگسترش همکاری های دوجانبه تاکیدکردند.
روسای گروه‌های دوستی پارلمانی ایران و ایرلند روز پنجشنبه در آخرین روز از سفر مصطفی کواکبیان به دوبلین، با صدور بیانیه‌ای مشترک بر لزوم گسترش همکاری‌های دوجانبه تأکید کردند.
 ١٣:٠٨ - 1397/09/24 - نظرات : ٠متن کامل >>
6میلیون ایرانی در بیش از 130 کشور زندگی می کنند.
زنجان-رئیس دبیرخانه شورای عالی ایرانیان با بیان اینکه ۶ میلیون ایرانی در بیش از ۱۳۰ کشور زندگی می‌کنند، گفت: فعالیت ایرانیان خارج از کشور در امور خیریه برجسته است. علی‌اصغر محمدی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینکه استان زنجان به واسطه موقعیت جغرافیایی، تاریخی و فرهنگی، علمی و مفاخر ارزشمندی که حضور داشته و دارند، می‌تواند در قالب مجموعه برنامه‌هایی، شاهد ارتقای وضعیت و جایگاه بین‌المللی استان باشیم، افزود: دبیرخانه شورای عالی ایرانیان حسب وظیفه قانونی خود در خصوص رسیدگی به وضعیت ایرانیان خارج از کشور اعم از حمایت و صیانت از حقوق ایرانیان و بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و سرمایه‌هایی که ایرانیان خارج از کشور فعالیت می‌کنند، امیدواریم در قالب سفرهایی که به استان‌های مختلف داریم، بتوانیم موقعیت‌یابی و جایابی محلی این ظرفیت را هم از نزدیک آشنا شویم.
 ٢٢:٤٤ - 1397/09/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
آذربایجانی ها در 120 کشورخارجی حضور دارند.
مزایای صدور گواهی شغلی برای شاغلان خارج از کشور
اعلام مواضع رسمی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران از طریق توئیتر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اقتصاد ایرلند در یک نگاه

  ایرلند در یک نگاه

( اقتصادی)

وسعت

70273 کیلومتر مربع و صد و نوزدهمین کشور دنیا

سال استقلال

1921 و پایتخت دوبلین

جمعیت

7/4 میلیون نفر با نرخ رشد 3/1 درصد. جوان ترین و پر زاد و ولد ترین کشور عضو اتحادیه اروپا.

جمعیت دوبلین 4/1 میلیون نفر

استفاده کنندگان از اینترنت

90 درصد از جمعیت کشور و در حدود 3 میلیون نفر

تعداد تلفن ثابت

نیمی از کشور دارای تلفن ثابت هستند

نیروی کار ایرلند

2/2 میلیون نفر

تولید ناخالص داخلی یا GDPو تولید خالص داخلی یا GNP

GDPبرابر با 294 میلیارد یورو و GNPبرابر با 200 میلیارد یورو. این تفاوت 94 میلیارد یورویی ناشی از فعالیت شرکتهای خارجی در ایرلند بوده که درآمد خود را به کشور متبوع ارسال می دارند.

سهم هر یک از بخش ها در تولید ناخالص داخلی

سهم بخش خدمات از تولید ناخالص داخلی 73 درصد

سهم بخش صنعت از تولید ناخالص داخلی 25 درصد

سهم بخش کشاورزی 2 درصد. علیرغم اینکه بخش قابل توجهی از نیروی کار در این بخش فعال می باشند.

 

ITو ICTدر ایرلند

دومین کشور صادر کننده کامپیوتر و خدمات ITدر جهان است و به جهت اخذ مالیات 5/12 درصدی، 8 کمپانی بزرگ مانند HP-IBM-Microsoftو اپل در ایرلند نمایندگی دارند. همچنین به جهت حضور گوگل، فیس بوک، توئیتر، آمازون، پی پال و ای بی ... ایرلند پایتخت اینترنتی اروپا لقب گرفته است.

رتبه اقتصادی در دنیا

33

میزان سرمایه گذاری خارجی

66 میلیارد یورو و نوزدهمین کشور در جهان جهت جلب سرمایه گذاری خارجی

میزان صادرات و واردات از خارج

صادرات : 160 میلیارد یورو

واردات : 74 میلیارد یورو

تراز تجاری : 86 میلیارد یورو مثبت

میزان ذخایر ارزی

حدود 3 میلیارد یورو

ذخایر طبیعی عمده

ذغال سنگ نارس (تورب)، روی و سرب (اولین تولید کننده روی و دومین تولید کننده سرب در اروپاست)

مهمترین صنایع ایرلند

صنایع دارویی و لوازم پزشکی، محصولات شیمیایی، نرم افزار و سخت افزار رایانه، مواد غذایی و نوشیدنی

مهمترین تولیدات کشاورزی

تولید دام و گوشت قرمز، محصولات لبنی، گندم، جو، یونجه، حبوبات، علوفه و خوراک دام (سیلاژ)

 

 

صادرات ایرلند

122 میلیارد یورو شامل:

ماشین آلات، محصولات شیمیایی، دارو و لوازم پزشکی، نرم افزار و تجهیزات رایانه، تجهیزات حمل و نقل، محصولات کشاورزی دامی، شیلات، مواد غذایی و دام زنده

بیشتر صادرات به کشورهای آمریکا، انگلیس، بلژیک، آلمان، سوئیس و فرانسه.

 

واردات ایرلند

74 میلیارد یورو شامل: نرم افزار کامپیوتر، ماشین آلات، مواد شیمیایی، نفت و مواد نفتی، نساجی و البسه. این اقلام به ترتیب از کشورهای انگلیس، آمریکا، آلمان، چین، هلند و فرانسه صورت می گیرد

بودجه کشور

درآمد بودجه: 5/52 میلیارد یورو. هزینه ها 75/53 میلیارد یورو. نرخ کسری بودجه 25/1 میلیارد یورو

درآمد سرانه

48هزار یورو

بدهی خارجی

بالغ بر 200 میلیارد یورو و چهارمین کشور بدهکار اروپا

متوسط حقوق ماهانه

3550 یورو

نرخ بیکاری

6 درصد که در مقایسه با سالهای قبل کاهش قابل توجهی داشته است

نرخ تورم

کمتر از یک درصد

خط فقر

درآمد کمتر از 950 یورو در ماه برای هر نفر

صنعت توریسم

هر ساله نزدیک به 5/9 میلیون نفر از این کشور بازدید داشته و درآمدی بالغ بر 6 میلیارد یورو در سال نصیب ایرلند می گردد.

حجم تجارت دو جانبه با ایران در سال 2017

147 میلیون یورو

صادرات ایرلند به ایران در سال 2017

بالغ بر 143 میلیون یورو که در مقایسه با سال 2016 دو برابر شده است. ماشین آلات اداری، وسایل و تجهیزات کامپیوتری، دارو و تجهیزات پزشکی و محصولات لبنی بیشترین حجم صادرات ایرلند به ایران می باشند.

صادرات ایران به ایرلند

در حدود 4 میلیون یورو شامل خشکبار، میوه، مواد پلاستیکی و مواد شیمیایی. این بخش هم در سال 2017 بیش از دو برابر افزایش داشته است

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ساختار اقتصادی ایرلند:

ایرلند از دهه ۱۹۸۰ به تدریج مسیر خود را  از یک اقتصاد متکی بر کشاورزی به سمت یک اقتصاد مدرن با محوریت صادرات و با تمرکز بر صنایع فناوری پیشرفته و خدمات تغییر داد. رشد اقتصادی ایرلند از اوایل دهه ۱۹۹۰ به حدی سرعت گرفت که اصطلاح ببرهای سلتیک (همانند ببرهای آسیا) برآن نهاده شد.

با توجه به صادرات محور بودن اقتصاد ایرلند، دستگاه دیپلماسی ایرلند نیز کاملا ًدر خدمت اقتصاد و تجارت این کشور قرار گرفته است و به همین دلیل در سال۲۰۱۱ وزارت امورخارجه این کشور به «وزارت امور خارجه و تجارت» تغییر نام داد . اساس روابط خارجی این کشور بر اساس سه شاخص گسترش تجارت، جذب سرمایه خارجی و جذب گردشگر  تعریف  شده و این کشور حداکثر تلاش را برای افزایش این سه رکن کلیدی انجام می دهد.

ایرلند در سال ۲۰۰۲ به همراه ۱۱ کشور دیگر اتحادیه اروپایی به حوزه پولی یورو پیوست و از آن پس سیاست های پولی این کشور توسط بانک مرکزی اروپا تعیین می گردد.

میانگین رشد اقتصادی ایرلند از سال ۱۹۹۵ تا ۱۹۹۷ همواره ۶ درصد بود اما با پدیدار شدن علائم بحران مالی جهانی این کشور در سال ۲۰۰۸ وارد دوران رکود گردید که اقتصاد ایرلند و رفاه و زندگی مردم را به شدت متأثر از خود کرد.

در سال ۲۰۰۹ دولت با هدف تثبیت اوضاع بخش بانکی کشور و جلوگیری از گسترش بحران، آژانس مدیریت دارایی های ملی (NAMA) را ایجاد کرد تا به موجب آن بتواند ضمن فروش برخی از داراییهای دولتی و خصوصی سازی آنها، مشکل دارایی های تجاری و وام های توسعه ای بانک ها را مدیریت و حل و فصل نماید. ایرلند در ابتدای سال ۲۰۱۴ اعلام کرد که از دوره اقتصاد ریاضتی و بحران مالی خارج شده است. تمامی شواهد موجود نیز حاکی از ورود  این کشور به دوره جدید رونق اقتصادی داشت. با اعلام بودجه سال ۲۰۱۵ و علائم مشهود کاهش مالیات و توجه بیشتر به رفاه مردم، پس از ۷ سال عملاً ایرلند وارد دوره جدیدی از رونق و بهبود اقتصادی گردید. با توجه به درآمد اضافی دولت در سال 2015  ( حدود 1.4 میلیارد یورو) روند کاهش بیشتر مالیات و افزایش هزینه های عمومی در بودجه از سال 2016 تا هم اکنون (بودجه سال 2019) همچنان ادامه یافته است. 

اقتصاد صادرات محور ایرلند به خاطر درهم تنیدگی های اقتصادی زیادی که با امریکا و بریتانیا دارد توانسته است در مقابل بدترین شرایط اقتصادی در اروپا تا حد قابل ملاحظه ای مصون باشد. حجم بالای صادرات ایرلند به امریکا و بریتانیا و میزان بالای تعاملات اقتصادی بین آنها سهم زیادی در دور ماندن این کشور از مصائب و مشکلات اقتصادی که اتحادیه اروپا در اواخر دهه ۲۰۰۰  و اوایل دهه ۲۰۱۰ با آن دست و پنجه نرم می کرد، داشته است.

علاوه بر این، در طول دو دهه گذشته ایرلند به خاطر قانون سهل گیرانه مالیات بر شرکت های خود و برقراری نرخ پائین مالیاتی  ۵ /۱۲درصد برای شرکت ها که پایین تر از امریکا و سایر نقاط اروپاست توانست بسیاری از شرکت های بزرگ چند ملیتی از جمله اینتل، مایکروسافت، گوگل، فیس بوک و اَپل را ترغیب به تأسیس شعبه خود در ایرلند نماید. این مزیت موجی از سرمایه گذاری، اشتغال و درآمدهای ناشی از حضور شرکت ها را عاید ایرلند کرد و این کشور را قادر ساخت تا در شرایط نامساعد دوره ریاضت اقتصادی از رشد متعادل بالای دو درصد برخوردار باشد. البته این سیاست ایرلند موجب نارضایتی برخی از کشورهای اروپایی شده بنحویکه آنها سعی دارند تا در قبال حمایت از ایرلند در مذاکرات برگزیت، این کشور را وادار به تغییر سیاست های مالیاتی خود نمایند. امری که تا کنون ایرلند در مقابل آن مقاومت نموده زیرا تصور می کند که خسارات ناشی از تغییر سیاست مالیاتی، کمتر از برگزیت نخواهد بود. ایرلند در سه سال گذشته منتهی به سال 2019 از رشد اقتصادی چشمگیری (در حدود 7 درصد) برخوردار بوده و این امر موقعیت ویژه ای به پتانسیل اقتصادی این کشور بخشیده است.

برگزیت:

برگزاری رفراندم برگزیت در سال 2016 در بریتانیا و رای 52 درصدی و غیر منتظره مردم این کشور به جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا، بزرگترین تحول تاریخی ایرلند بشمار می رود بنحویکه تمام ابعاد اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و امنیتی این کشور را متاثر نموده است. روند مذاکرات بریتانیا و اتحادیه اروپا طی دو سال گذشته و اختلاف نظر طرفین و پیچیدگی های مربوط به آن، سردرگمی و اختلاف نظر جدی رهبران و احزاب سیاسی در انگلستان، عدم پایبندی دولت محافظه کار انگلیس به برخی از تعهدات داده شده و عدم قطعیت تصمیمات گذشته در خصوص وضعیت مرزی میان دو ایرلند و متاثر شدن موافقتنامه جمعه نیک از موضوع برگزیت، جملگی آینده وضعیت اقتصادی در ایرلند را تحت الشعاع قرار داده بنحویکه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بدون عقد قرارداد می تواند میزان رشد اقتصادی این کشور را به نصف نیز کاهش دهد.

رشد اقتصادی ایرلند:

آمار بررسی وضعیت اقتصادی سال 2017 منتشره از سوی مرکز آمار ایرلند نشان می دهد که رشد اقتصادی بالای 6 درصد بوده که برای چهارمین سال متوالی بالاترین رشد اقتصادی در میان کشورهای اروپایی محسوب می شود.

تولید ناخالص داخلی:

ایرلند در چهار سال گذشته دارای بیشترین نرخ رشد تولید ناخالص داخلی (GDP) ایرلند در بین کشورهای اروپایی بوده است. براساس ارزیابی های انجام شده ایرلند حداقل تا 5 سال آینده (تا 2022) از سریع ترین رشد اقتصادی در میان کشورهای اتحادیه برخوردار خواهد بود. مجموع ارزش GDPایرلند در سال 2016 برابر با 295 میلیارد یورو بوده است. که نسبت به دوره مشابه در سال 2015 به میزان 5.2 درصد رشد داشته است. براساس پیش بینی کمیسیون اروپایی، رشد GDPایرلند در سال 2017 همچنان ادامه یافته و به 6 درصد می رسد. میزان رشد GDPایرلند در سال 2016 بیش از سه برابر بیشتر از میانگین رشد اقتصادی 1.7 درصدی  منطقه پولی یورو بوده و یک رکورد تاریخی به شمار می رود.

شاخص توسعه یافتگی:

 براساس گزارش سازمان ملل متحد، ایرلند در اوایل دهه 2010 به عنوان هفتمین کشور توسعه یافته جهان رده بندی شده بود که با توجه به پشت سر گذاشتن بحران مالی و رونق اقتصادی مجدد، اکنون و در سال 2017 به عنوان ششمین کشور توسعه یافته جهان شناخته می شود.

سهم بخش های سه گانه در تولید ناخالص داخلی ایرلند:

بخش خدمات با 73 درصد، بیشترین سهم GDPرا به خود اختصاص داده است و پس از آن بخش های صنعت (25 درصد) و کشاورزی (2 درصد) قرار دارند.

خدمات:سهم بخش خدمات در تولید ناخالص داخلی ایرلند 73 درصد بوده که بیش از 75 درصد از کل نیروهای شاغل این کشور ( که جمعا بیش از ۲/۱ میلیون نفر می باشد) را در بر می گیرد.

صنعت:بخش صنعت 25 درصد GDPایرلند را تشکیل می‌دهد و در زمینه‌های فراوری مواد غذایی، تولید انواع نوشیدنی، مهندسی، تجهیزات کامپیوتری، نساجی، پوشاک، مواد شیمیایی و دارو متمرکز می باشد.

کشاورزی:در حال حاضر کشاورزی و دامداری ۲ درصد GDPایرلند را دربرمی گیرد که عمده فعالیتهای آن در تولید دام، گوشت قرمز، محصولات لبنی، جو، یونجه، سیلاژ (خوراک دام) و گندم است. رفع ممنوعیت واردات گوشت گاو به امریکا ناشی از بیماری جنون گاوی پس از ۱۵ سال، چشم انداز مناسبی را صنعت دام و گوشت این کشور از سال ۲۰۱۵ به بعد ایجاد کرده است. اما در مقابل، وقوع برگزیت و تبعات احتمالی آن بر بازار بزرگ محصولات دامی، لبنی و کشاورزی ایرلند در آن کشور نگرانی های جدی را برای این کشور ایجاد کرده است. این بخش از بالاترین ضریب ریسک در پسابرگزیت برخوردار است.

 

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران