معرفی سفیر یا نمایندگی

روابط اقتصادي دوجانبه

 روابط تجاری ایران و ایرلند در سال 2015 با 65 درصد افزایش نسبت به سال پیش از آن به 78 میلیون یورو رسیده است که از این میزان 76 میلیون یورو سهم صادرات ایرلند به ایران و حدود 2 میلیون یورو واردات ایرلند از کشورمان بوده است.

مهم ترین صادرات ایرلند به کشورمان را به ترتیب تجهیزات و کالاهای پزشکی و دارویی، اسانس و عطریات و لوازم آرایشی، مواد غذایی و مواد اولیه نوشابه های گازدار، مواد شیمیایی، ماشین آلات، تجهیزات و قطعات صنعتی و همچنین ابزارهای تخصصی کنترلی و علمی تشکیل می دهد. واردات ایرلند از ایران را نیز عمدتاً میوه، سبزیجات و خشکبار تشکیل داده است.
مهمترین عرصه همکاری های دو کشور در سال آینده در زمینه خدمات لیزینگ هواپیما، تکنولوژی IT و دانش فنی پیشرفته ترکیبات مواد اولیه فرآورده های غذایی - لبنی، تولیدات محصولات دارویی و تجهیزات پزشکی و همچنین در زمینه تبادل دانشجو و استفاده از دوره های آموزشی زبان و تخصصی حسابداری- مالی است. 
به دنبال توافق هسته ای و رفع تحریم های سازمان ملل نشانه های امید می رود در روابط تهران و دوبلین تحرک بیشتری به وجود آید. متعاقب اجرایی شدن برجام علاوه بر سفر هیات هوانوردی ایرلند متشکل از مقامات هواپیمایی و شرکت های بزرگ خدمات لیزینگ این کشور، سفرهای مستقل دیگری نیز از سوی شرکت های لیزینگ و خدمات فرودگاهی برای گفت وگو با شرکت های هواپیمایی ایرانی صورت گرفته و یا در حال انجام هست.
همچنین در راستای گسترش مناسبات دوجانبه اقتصادی نیز قرار است هیاتی 40 نفرهمتشکل از نمایندگان بیش از 20 شرکت بزرگ تولید کننده فرآورده های لبنی و صنایع غذایی به سرپرستی دستیار معاون وزیر کشاورزی ایرلند در  هفته اول اردیبهشت ماه 1395 به کشورمان سفر کنند. 

هیأت دیگری نیز شامل نمایندگان شرکت های بزرگ فعال در بخش تجهیزات پزشکی و بیمارستانی و صنایع دارویی، همزمان با نوزدهمین نمایشگاه ایران هلث (6 تا 29 اردیبهشت 1395) به کشورمان سفر  نمایند.
نهایی سازی پیش نویس گواهینامه بهداشت گوشت گوسفند ایرلند برای صادرات گوشت به ایران پس از لغو ممنوعیت واردات گوشت ناشی از بیماری جنون گاوی یکی از موارد مورد تقاضای طرف ایرلندی است که در صورت انجام آن، صادرات گوشت مرغوب گوسفندی ایرلند به کشورمان نیز محقق خواهد شد. 

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار و تعطیلات سفارت | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر