گالری تصاویر
اطلاعیه ها
امید هاشمی | متخصص حوزه کارآفرینی، نوآوری و استارتاپ‌ها
چندی پیش آیین نامه حمایت از شرکت های نوپا و یا همان طرح نوآفرین تصوب شد؛ طرحی که فارغ از نقد آن، نقطه آغاز و امیدی در اکوسیستم استارتاپی ایران بود.
 ٢٢:٥٧ - 1398/04/03 - نظرات : ٠متن کامل >>
دستورالعمل فروش تعهدی در سازمان بورس تصویب شد
تهران- ایرنا- مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس و اوراق بهادار، از تدوین دستورالعمل فروش تعهدی و تصویب آن در هیات مدیره سازمان بورس خبر داد.
 ٢٢:٥٢ - 1398/04/03 - نظرات : ٠متن کامل >>
شاخص بورس وارد کانال ۲۴۲ هزار واحد شد
۱۰ طرح کلان بورس کالا در سال ۹۸
ارزان ترین آب شرب در ایران استفاده می شود
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > گردشگری ایران


  چاپ        ارسال به دوست

گردشگری ایران

در گذشته سفرجایگاه مناسبی در میان سبد مصرف خانوار های ایرانی جایگاه نداشت   و بسیاری از اقشار اجتماعی به سفر بعنوان یک کالای غیر لازم و گاهی تشریفاتی می نگریستند. با رشد 500 برابری راه های روستایی و ۳۲برابری راه های بین شهری طی چند دهه اخیر، سفر و گردشگری در سبد زندگی خانوار ایرانی قرار گرفت.

تأسیس بیش از 250 مجتمع خدماتی رفاهی بین راهی با ارائه کلیه خدمات متنوع مورد نیاز مسافران که خدمت بزرگی به رونق گردشگری نموده است. ایجاد و تأسیس 270 پارک جنگلی در سطح کشور و تجهیز بوستان های متعدد شهری با امکانات مناسب به عنوان یکی از جاذبه های نوین گردشگری و 200 برابر شدن مسیرهای گردشگری و افزایش محورها هم از دیگر اقداماتیست که توانسته است به استعداد تاریخی- فرهنگی صنعت گردشگری کشورمان مساعدت فوق العاده ای بنماید.

با وجود اینکه جاذبه های متعدد و متنوع گردشگری اعم از خانه ها و باغ های تاریخی، قصر پادشاهان، مقبره های پیامبران، دانشمندان، مجاهدان وظلم ستیزان، مدارس، مساجد، کلیساها، کاروانسراها، قلات تاریخی، آتشکده ها، بازارها، برخی روستاها و تپه های تاریخی، ارگ ها ، برج ها ، حمام ها، مناره های طبیعی (دودکش ها) و سازه های، پل ها، دریاچه ها، جزایر و بنادر، کویرها، کال ها وکلوت ها (کوه های شنی)، تالاب ها، چشمه های آب گرم معدنی، قنات ها، آبشارها ، غارها منحصر بفرد، و... غالبا در ردیف اماکن گردشگری محسوب نمی شد اما پس از انقلاب اسلامی با سرمایه گذاری ویژه و توجه شایسته بیش از 401 مورد از این نوع اماکن، آماده سازی و جهت بازدید به گردشگران داخلی وخارجی معرفی گردیده اند.

*توجه به گردشگری برای مناطق کمتر برخوردار:

پا به پای افزایش جاذبه های گردشگری در جهان، اماکن ویژه ای همچون پیست های بین المللی اسکی، اتومبیل سواری، پاراگلایدر، پارک ژوراسیک، دریاچه ها و آبشارهای مصنوعی بازسازی شده و افتتاح باغ های گیاه شناسی ملی، پرندگان، مینیاتوری و احداث خانه موزه ها و باغ موزه ها از ابتکارات جذاب برای جلب مسافران داخلی و گردشگران خارجی است.

هر چند در گذشته سازمان متولی میراث فرهنگی صرفا به ارائه خدمات به گردشگران خارجی و معرفی چند محور و جاذبه محدود می پرداخته اما در ربع قرن اخیر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری علاوه بر گردشگران خارجی به توسعه سفرهای داخلی و معرفی توانمندی ها و ظرفیت های بی نظیر گردشگری در اقصی نقاط کشور می پردازد.

رشد بیش از 200 برابری صدور مجوز برای دفاتر خدمات مسافرتی و افزایش تعداد این  دفاتر به بیش از 4 هزار و ۸۰۰مورد، جهش بالایی در این گونه خدمات است و توسعه فرهنگ گردشگردی در بین اقشار گوناگون مردم  را نشانگرست. در همین راستا و در اقدامی بی سابقه دورهای مدیریت فنی دفاتر خدمات مسافرتی تاسیس شد و 30 هزار نفر در این زمینه تربیت حرفه ای شده اند.

رشد 4 برابری هتل های ثبت شده درکشور و افزایش آن از 291 مورد به بیش از 1200 مورد بدون احتساب مهمانسراهای فراوان نهادها، پیشرفتی خوب در زیرساخت های گردشگری محسوب می شود.

تعداد تخت هتل ها، مهمان پذیرها، هتل آپارتمان ها بدون احتساب سایر مراکز اقامتی تا سال 1397 به بیشتر از 400 هزار تخت افزایش یافته است.

 در گذشته تنها دو مرکز آموزش مرتبط با گردشگری در کشور، هنرستان ایرانگردی و هتل داری بوده، اما اکنون با تحولی شگرف علاوه بر تاسیس دانشکده گردشگری، بیش از 100 گروه علمی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی مختلف کشور در این محور فعال شدند که رونق زیادی به ارتقاء کیفی این صنعت داده اند.

پیش از انقلاب سال ۵۷هیچ نشریه تخصصی گردشگری وجود نداشت اما درحال حاضر22 نشریه تخصصی گردشگری و زیارتی، 310 سایت اختصاصی و صدها کانال در فضای مجازی در دسترس علاقه مندان و متخصصان است.

منابع انسانی گردشگری، محور دیگر مورد بررسی است:

تمامی ۳۰۰عضو هیئت علمی و صدها مدرس رشته گردشگری در کشور تربیت یافتگان تخصصی این رشته هستند و تحصیل بیش از 20 هزار نفر در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در گردشگری با ۷۷فارغ التحصیل و دانشجوی مقطع دکتری و همچنین جذب سالانه بیش از 1000 نفر از این تعداد در بازار کار، حاصل توجه به تخصصی کردن، گردشگری است.

تعداد نیروی انسانی شاغل در حوزه گردشگری اعم از دانشگاه ها، هتل ها، آژانس ها و راهنمایان تورها بیش از 100 هزار نفر است. اما با رشد 275 برابری آموزش راهنمایان گردشگری تعداد این عناصر کلیدی در گردشگری ایران از 40 نفر در 4 دهه پیش به 7 هزار نفر راهنمای دارای مجوز افزایش یافته است.

با آموزش 5300 نفر برای مدیریت هتل ها تعداد عنصر متخصص و حرفه ای در این زمینه 7 برابر شده و ۷هزار نفر به عنوان راهنمایان طبیعت گردی، ایرانگردی، جهانگردی و جغرافیای گردشگری آموزش دیدند در حالیکه قبلا چنین تخصصی به کلی در ایران وجود نداشت.

 

موضوع منابع فرهنگی گردشگری را می توان از مهم ترین دستاوردهای  این صنعت برشمرد که موجب شگفت زدگی اغلب گردشگران خارجی از مشاهده پیشرفت ها و دستاوردهای نظام و فرهنگ غنی ایرانی- اسلامی کشورمان اختلاف فاحش آن با تصویر سیاهی که رسانه های بیگانه از ایران ساخته اند، آنان را به بهترین مبلغان و سفیران فرهنگی  در کشورهایشان تبدیل کرده است.

 ثبت جهانی آثار تاریخی ایران زمین مانند تخت جمشید و پاسارگاد و ...نیز به این صنعت کمک شایانی نموده است.

در گذشته دور سفر متعلق به طبقات خاصی از جامعه بود در حالی که امروزه سفر جزئی از برنامه زندگی مردم شده و این مهم به استناد گزارش های موجود فقط در 4 ماهه نخست سال 1396 بالغ بر 80 میلیون نفر شب اقامت در کشور ثبت شده است.

با وجود مخالفت آمریکا و ایران هراسی برای ممانعت از ترویج گردشگری درایران و تعداد گردشگران خارجی که در گذشته فقط ۵۰۰هزار نفر بود با رشد خوبی در جذب گردشگران خارجی مواجه و به 7 میلیون نفر در سال 97 رسیده است.

پس از انقلاب با رشدی 50 برابری درآمد ارزی حاصل از ورود گردشگران خارجی به رقمی بالغ بر 55.5 میلیارد دلار رسیده است، این در حالی است که دشمنان نظام جریان تبلیغی گسترده ای را برای عدم عزیمت گردشگران خارجی به ایران به راه انداخته اند.

امروزه بیش از 200 هزار گردشگر سلامت سالانه از سراسر دنیا جهت درمان به ایران مراجعه می کنند، در حالی که درگذشته این مساله سابقه نداشته و بسیاری از ایرانیان برای درمان  به خارج می رفتند.

در ایران با برگزاری بیش از 555 رویداد گردشگری اعم از نمایشگاه، جشنواره، هفته فرهنگی استان ها و برپایی 15 نمایشگاه سالیانه  اقبال مناسبی به این امر شده است.

طبق آخرین گزارش شورای سفر و گردشگری جهانی در سال ۲۰۱۷گردشگری ایران توانسته ارزش افزوده ای حدود 7میلیارد دلار معادل 6/1درصد از کل تولید ناخالص داخلی کشور ایجاد نماید که با استعداد این صنعت، سابقه تمدنی و فرهنگی کشورمان هنوز رقم قابل توجهی نیست.

دستاوردهای سیاسی ـ امنیتی گردشگری نیز حائز اهمیت است:

 برقراری امنیت کامل برای حضور گردشگران در هر زمانی و هرمکانی از کشور، ورود یک میلیون و ۱۴۱هزار و ۵۹۰نفر در سال96 به قصد زیارت به ایران با وجود سیاست شیعه هراسی و ایران هراسی کشور های متخاصم با توجه به توان فرهنگی کشورمان برای اولین بار کشور ایران در سال ۱۳۹۲به عنوان نایب رییس مجمع عمومی سازمان جهانی گردشگری برگزیده شده و تا سال ۲۰۱۷ ( از سال ۲۰۱۴) در عضویت شورای اجرایی و کمیته بررسی عضویت اعضای وابسته این سازمان بوده است.

با توسعه صحن ها و رواق های بارگاه رضوی (ع) این حرم نورانی به سومین مسجد بزرگ جهان و از مهمترین جاذبه های گردشگری کشور تبدیل شد و برای 30میلیون گردشگر مسلمان در سال آماده شده است.

با وجود رقابت در مجامع بین المللی 22 اثر تاریخی و طبیعی ایران ثبت جهانی گردید در حالی  که قبلا فقط ۷اثر ثبت شده بود.

برگزیده شدن شهر تبریز به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام در سال 2018، برگزیده شدن شهر همدان به عنوان پایتخت گردشگری آسیا در سال 2018، معرفی شدن مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال 2017 و معرفی شدن اصفهان به عنوان پایتخت فرهنگی در سال 2006 را نیز از دستاوردهای بخش گردشگری می باشد.

ساخت و تجهیز 22 یادمان دفاع مقدس در 7 استان برای گرامیداشت فرهنگ دفاع مقدس نزد گردشگران، راه اندازی و ایجاد 4 باغ موزه دفاع مقدس در شهرهای تهران، کرمان، همدان و زنجان و بازدید 2940 گردشگر خارجی از یادمان های دفاع مقدس در سال های اخیر از دیگر جذابیت های گردشگری بوده است.

در موضوع ابتکارات گردشگری ایران و مهمترین دستاوردهای این حوزه می توان به ایجاد و راه اندازی بیش از 1000 اقامتگاه بوم گردی و معرفی 500 منطقه نمونه گردشگری و روستاهای هدف گردشگری اشاره کرد.

بازدید از نقاط تاریخی و سیاحتی مانند گردشگری زیارتی، مذهبی، بوم گردی، روستایی و عشایری، سلامت، راهیان نور، ورزشی و الکترونیک و... را بازتعریف و رونق انواع گردشگری و معرفی مقاصد جدید به جای انحصار گردشگری، حضور مسافران و گردشگران خارجی در مجامع اقتصادی و نمایشگاه های تجاری، طبیعت گردی، گردشگری سلامت، کنگره های بین المللی علمی، عرصه های پژوهشی، راهیان نور و گردشگری معنوی و رُشد گردشگری زیارتی هم قابل ملاحظه بوده است.

آغاز فعالیت تنها انجمن علمی گردشگری ایران از سال 1389 برای ارتقای دانش و گسترش پدیده صنعت گردشگری و بهبود امور آموزش و پژوهش در این رشته نیز قابل ملاحظه  است.

 


٢٠:٠٤ - 1397/12/17    /    شماره : ٥٦١٠٧١    /    تعداد نمایش : ٥٦خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران