گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
ورزش در ایرلند

ورزش در ایرلند

پرطرفدارترین ورزش ها در ایرلند، فوتبال ایرلندی موسوم به گی لیک و یک نوع هاکی به نام هارلینگ هستند که منحصراً در این کشور بازی می شوند. این دو بازی یا ورزش به اضافه هاکی ایرلندی برای زنان که به نام کاموگی شناخته می شود. ورزش های غیر حرفه ای هستند که زیر نظر فدراسیون فوتبال ایرلندی که در سال 1884 و به منظور توسعه و گسترش ورزش های ملی تأسیس شد. اداره می شوند. این فدراسیون برای ترفیع ورزش ملی هر ساله مسابقات زیادی در سطوح گوناگون و در شهرهای مختلف برگزار می کند.        

فوتبال ایرلندی مثل راگبی یا فوتبال معمولی از جمله ورزش های میدانی به شمار می روند و در هر تیم 15 بازیکن حضور دارد. توپ فوتبال ایرلندی گرد است و بازیکنان می توانند هم با دست و هم با پا بازی کنند و علت ویژگی های خاص آن، تعداد گل هایی که در این بازی زده می شود بسیار بیشتر از فوتبال معمولی است. دروازۀ این فوتبال معمولی است و هر توپی که درون آن جای داده شود سه امتیاز برای تیم حریف محاسبه میگردد. ولی ارتفاع میله عمودی دروازه حدود 8 متر بیشتر از دروازه های معمولی است و هر توپی که از داخل این محدوده عبورکند یک امتیاز محسوب میشود. بازی هارلینگ نیز می تواند در همان زمین فوتبال ایرلندی انجام شود و مقررات آن ها اکثراً شبیه به هم هستند. با این تفاوت عمده که هارلینگ با چوب مخصوص و توپ گرد کوچک بازی می شود. این ورزش به عنوان سریع ترین ورزش جهان شناخته شده است. مهم ترین رقابت های این بازی ها مسابقاتی هستند که هرساله برگزار می شوند و از هر 32 بخش جزیره ایرلند (شامل6 بخش ایرلند شمالی ) یک تیم در آن شرکت دارند. تمام این بازی ها در بزرگترین ورزشگاه ایرلند به نام کراک پارک دوبلین برگزار می شود و حدود 70 هزار نفر برای تماشای آن شرکت می کنند. گذشته از ورزش های فوق که به عنوان ورزش های ملی شناخته می شوند. فوتبال بین المللی که در ایرلند به نام ساکر شناخته می شود، راگبی، سوارکاری و گلف نیز علاقه مندان زیادی در ایرلند دارد.    

1-فوتبال بین المللی یا ساکر   

جزیره انگلیس زادگاه ورزش پرطرفدار فوتبال است و این ورزش از این جزیره به تمام دنیا از جمله ایرلند منتقل شد. نخستین آشنایی ایرلندی ها با ورزش فوتبال در نیمه دوم قرن نوزدهم صورت گرفت و به دنبال آن لیگ فوتبال ایرلند در 1985 شکل گرفت که تا کنون مسابقات آن ادامه دارد. این مسابقات در دو سطح برگزار می شود. در سطح لیگ برتر، بیش از 10 تیم ، 36 مسابقه را به صورت رفت و برگشت در یک فصل ( ماه های مارس تا دسامبر) انجام می دهند. این مسابقات در فاصله سال های 2000 تا 2008 تحت عنوان « لیگ برتر اریکوم» برگزار می شد و پس از آن با تغییر حامی مالی،تحت عنوان «آرتیر کیتی» به فعالیت خود ادامه می دهد. انجمن اتحادیه فوتبال اروپا ، لیگ برتر ایرلند را از نظر کیفیت وسطح رقابت ها ، سی و یکمین لیگ معتبر جهان دانسته است. در دسته پایین تر یعنی لیگ دسته اول فوتبال ایرلند نیز 10 تیم ( از فصل 2012 به 12 تیم افزایش یافت) حضور دارند که رقابت آن نیز به مانند رقابت های لیگ برتر، طی یک فصل و برگزاری مسابقات به صورت رفت و برگشت، برگزار می شود و دو تیم بالای جدول جایگزین دو تیم سقوط کرده از لیگ برتر برای فصل آتی می شوند. درسطح ملی نیز پس از استقلال ایرلند از بریتانیا، تیم ملی فوتبال ایرلند در سال 1924 به عضویت رسمی فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) درآمد و تا کنون موفق شده است در دوره های متعدد جام ملت های اروپا و نیز جام جهانی فوتبال شرکت کند، هر چند در هیچ دوره به عنوان خاصی دست نیافته است. تیم ملی فوتبال ایرلند برای صعود به جام جهانی سال 2002 تیم ملی فوتبال ایران را در دو مسابقه (دو بر صفر در دوبلین و یک بر صفر در تهران) شکست داد و به جام جهانی فوتبال در کره و ژاپن صعود کرد. هر چند ایرلند در جام های جهانی 2006 آلمان و 2010 آفریقای جنوبی نتوانست از مرحله مقدماتی صعود کند و در این دو جام غایب بود. آخرین موفقیت فوتبال ایرلند را باید صعود به مرحله نهایی مسابقات جام ملت های اروپا در سال 2012 (یورو2012)  دانست که پس از چندین دوره غیبت از این مسابقات صورت گرفت. هرچند تیم فوتبال ایرلند در گروه سوم این رقابت با سه شکست برابر تیم های ایتالیا، اسپانیا و کرواسی از صعود به مرحله بعد این مسابقات بازماند.

 

2- راگبی

ایرلند از جمله کشورهایی است که ورزش راگبی در آن از قدمت و محبوبیت زیادی برخوردار است. نخستین تیم راگبی در ایرلند در 19 فوریه سال 1875 شکل گرفت و از آن زمان تا کنون این رشته ورزشی با شور و حرارت فراوان در ایرلند برگزار می شود. یک سلسله مسابقات آموزشگاهی در سطوح مختلف و در مناطق آموزش و پرورش برگزار می شود که مسابقات نهایی آن برای تعیین قهرمان کشور در سطح کشور انجام می شود. در سطح ملی نیز تیم ملی راگبی ایرلند یکی از کشورهای مطرح در مسابقات بین المللی معتبر از جمله جام جهانی راگبی و مسابقات قهرمانی شش ملت ( قدیمی ترین رویداد بین الملللی ورزش راگبی 15 نفره است که از سال 1883 تا کنون شش کشور صاحب راگبی در اروپا، یعنی، انگلیس،ولز، ایرلند، اسکاتلند، فرانسه و ایتالیا به طور منظم برگزار شده است) به شمار می رود. در آخرین رتبه بندی اعلام شده از سوی فدراسیون بین المللی راگبی در 6 فوریه 2012 تیم ملی راگبی ایرلند در جایگاه هشتمین تیم برتر راگبی جهان قرار گرفت. درمسابقات قهرمانی شش ملت نیز تیم ایرلند تا کنون بیش از ده بار عنوان قهرمانی را از آن خود کرده است.

 

3- سوارکاری

فضای سبز ایرلند موقعیت بسیار خوبی را برای رشته های مختلف ورزش سوارکاری که طرفداران زیادی هم در ایرلند دارند فراهم کرده است. مسابقات اسب دوانی علاقمندان زیادی داشته و شرط بندی در این مسابقات یکی از سرگرمی های رایج در این کشور به شمار می رود. مسابقات اسب سواری در رشته سرعت در شهر کارا واقع در جنوب ایرلند انجام می شود و مسابقات اسب دوانی ایرلند از جمله مسابقات رده بالای اروپا به حساب می آید که از سال 1866 تا کنون برگزار می شود. در اکثر شهرهای ایرلند نیز امکانات سوار کاری  با تسهیلات اقامتی برای تعطیلات آخر هفته و گذراندن اوقات فراغت پیش بینی شده است . اسب های پرورش یافته ایرلندی در سطح جهانی محبوبیت داشته و صنعت پرورش اسب ایرلند یکی از بهترین های جهان است که با برخی از سازمان های دست اندرکار پرورش اسب جمهوری اسلامی ایران نیز همکاری دارند.

 

4- گلف

 بیش از صدها زمین گلف در ایرلند وجود دارد و این ورزش به  عنوان یکی از جاذبه های گردشگری، درآمد های زیادی را برای این کشور به همراه دارد. بزرگترین رقابت های این رشته پرطرفدار ورزشی در سطوح استانی و در سطح کشور برگزار می شود. مهمترین مسابقات بین المللی گلف در سطح حرفه ای ایرلند جام مورفی است که از سال 1927 تا کنون برگزار می شود. جایزه این مسابقات در مسابقات سال 2011 بیش از 5/1 میلیون پوند بود. در سطح جهانی نیز سوارکاران ایرلندی در مسابقات بین المللی افتخارات زیادی را کسب کرده اند که از جمله آن می توان به تصاحب  جام آلفرد دانهیل در آفریقای جنوبی در سال های 1988 و 1990 اشاره کرد.

علاوه بر رشته های یادشده ، ایرلند بیش از سه هزار مایل ساحل دارد و ورزش های آبی مثل قایقرانی، موج سواری، اسکی روی آب، شنا، قایق پارویی تک نقره، قایق بادی و غیره هم به عنوان تفریح و هم ورزش های حرفه ای علاقمندان زیادی را به سوی خود جلب می کند. ایرلند در بازی های المپیک سال 1966 آتلانتا در رشته شنا به 3 مدال طلا دست یافت. ورزش های دیگری مثل تنیس، ماهیگیری، تیراندازی، اسنوکر، دوچرخه سواری ، دومیدانی و بوکس نیز در ایرلند رایج بوده و ورزشکاران آن در رقابت های جهانی برای ایرلند افتخار و مدال آورده اند. در عرصه مسابقات المپیک نیز تیم های ورزشی ایرلند از المپیک پاریس در سال1924 تا کنون در اکثر دوره ها شرکت داشتند که بیشترین مدال های المپیک را در سه رشته شنا، بوکس و قایق سواری تصاحب کردند. در المپیک پکن سال 2008 تیم ایرلند با تصاحب یک نقره و 2 برنز در رشته بوکس در جایگاه شصت ویکم این رقابت ها قرار گرفت.                                                     

 

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران