معرفی سفیر یا نمایندگی

پارلمان در ایرلند

پارلمان در ایرلند:

مجلس:

در قانون اساسی ایرلند تقدم مجلس نمايندگان بر  سنا مورد تاكيد قرار گرفته است. مجلس نمایندگان دارای 158نماینده است. اعضاي مجلس نمايندگان از طريق انتخابات عمومي که هر پنج سال یک بار برگزار می شود، انتخاب مي شوند.

حزبي كه بيشترين آراء را در انتخابات كسب کند و يا بتواند در ائتلاف با سایر احزاب، اكثريت كرسي هاي پارلمان را از آن خود کند، دولت را تشكيل مي دهد. رئيس حزب اصلي به عنوان نخست وزير در راس كابينه قرار مي گيرد. اعضای مجلس متشکل از نمایندگان منتخب مردم از احزاب مختلف و همچنین نمایندگان مستقل می باشد.

 

سنا:

مجلس سنا در ایرلند دارای ۶۰سناتور می‌باشد. قدرت سنا محدود به طرح پيشنهادات و تاييد مصوبات مجلس نمايندگان است. ۱۱عضو سنا از سوي نخست وزير، ۴۳عضو توسط پارلمان و ۶عضو توسط فارغ التحصیلان دانشگاههای بزرگ ایرلند انتخاب می شوند.

رئیس جمهور: رئیس جمهور ایرلند مقامی تشريفاتي داشته كه به مدت ۷سال با راي مستقيم مردم و حداکثر برای دو دوره انتخاب مي شود. رئیس جمهور فعلی ایرلند آقای مایکل دی. هیگینز از حزب کارگر ایرلند است.

 نخست وزیر و هیات دولت: نخست وزیر توسط مجلس نمایندگان انتخاب می شود که معمولا سرلیست حزب برنده در انتخابات است. آقای اندا کنی رهبر حزب فینه گیل هم اکنون نخست وزیر است. سایر اعضای کابینه و همچنین معاون نخست وزیر توسط نخست وزیر انتخاب می شوند.

همه اعضای کابینه باید عضو مجلس نمایندگان و سنا (از سنا حداکثر دو نفر) باشند، البته نخست وزیر، معاونان نخست وزیر و وزیر دارایی حتما باید عضو مجلس نمایندگان باشند. گرچه دادستان کل رسما عضو هیات دولت نیست اما در جلسات کابینه شرکت می کند. وزرای مشاور(Ministers of state) که به آنهاjunior ministers هم گفته می شود، در نخست وزیری و وزارتخانه ها عهده دار وظایف خاص هستند. این وزرای دولت عضو کابینه نبوده و در جلسات هیات دولت شرکت نمی کنند اما وزیر مشاور در نخست وزیری که به اوThe government Chief Whip گفته می شود، می تواند در جلسات هیات دولت حضور یابد. به هرحال او عضو رسمی کابینه نیست.

 

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار و تعطیلات سفارت | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر